هدهد به دو دلیل مورد توجه است: داستان سلیمان نبی(ع) و داستان منطق الطیر عطار

دعا


بسم الله


این کوتاه ترین پست من خواهد بود.


آدم ها، در طول زندگی فراز و فرود معنوی زیاد دارند. گاهی حال خوب دعا پیدا می کنند و توبه ای و قلبی شکسته. گاهی هم دنده عقب در صراط مستقیم.

خدایا مرگ ما را زمانی قرار بده که رو سوی تو داریم و حال خوشی به ما دست داده و خلاصه در بهترین حال خودمان هستیم تا شاید به همین واسطه گذشته ی خرابمان هم کمتر دیده شود.

والسلام

هدهد
۲ نظر

حجاب حفظ حریم شخصی!

بسم الله


مقدمه: حجاب مختص به جنسی خاص نیست و هم مردان و هم زنان حجاب دارند.

مقدمه ی دوم: حجاب نوع خاصی از پوشش نیست و عوامل مهمی همچون فرهنگ در انتخاب آن ها موثر است. بنابراین پوشیه ممکن است در کشور عربستان به عنوان حجاب شناخته شده باشد و در ایران المان حجابی مشخص نباشد.

مقدمه ی سوم: این نوشته حاصل تفکر و غور در مساله ی حجاب نیست. ایده ای است که به ذهن بنده رسید و به نظر نسبت به دلایلی که برای حجاب ارائه می شوند، برتری هایی دارد.

و اما بعد:


بحث حریم شخصی این روزها بیشتر برای فضای مجازی و اینترنت شنیده می شود و ذهن ما به طور مشخص به این سمت سوق پیدا می کند. اما آنچه بنده در این پست به دنبال آن هستم مفهوم کلی حریم شخصی است.

انتخاب های ما در نوع لباس، ترکیب بندی آنها، رنگ بندی های آنها پیام مشخصی را به مخاطبمان ارسال می کند. این اولین چیزی است که شاید سیاست مداران آموزش می بینند تا با استفاده از آن هم به روانشناسی مخاطب خود بپردازند و هم تفکر خود و کشور خود را به مخاطب برسانند. (به عنوان مثال به نوع پوشش خانم هیلاری کلینتون در طول تصدی وزارت امور خارجه آمریکا و پس از آن دقت کنید.) لباس های ما در واقع اولین نشانه ها را برای مخاطب ایجاد می کند. نشانه هایی از اینکه ما نسبت به مسائل مختلف چه نظری داریم و ترتیب پوشیدن لباس های ما، می تواند این نشانه را به مخاطب بدهد که ما در اعتقاداتمان و نظراتمان تا چه حد مستحکم هستیم.

ما با این انتخاب هاست که تعیین می کنیم که چه کسانی به ما نزدیک تر بشوند و سر صحبت را باز کنند و چه کسانی نیایند. موقعیتی را تصور کنید که کسی با شلوار پارچه ای و بلوز آستین بلند در خیابان باشد و یک نفر دیگر با شلوار لی و تی شرت عادی و یک نفر دیگر با تی شرت با یقه ی باز و کوتاه. با توجه به لباس ها اگر بخواهید کمک بگیرید به سمت کدام یک می روید؟ این که کدام را انتخاب می کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد اما می توان حدس زد که احتمالن کشش بیشتری برای پرسش از فردی خواهید داشت که مشابهت های بیشتری در پوشش با شما دارد.

انتخاب حجاب نه با عنوان چادر و پوشش روی سر خانم ها که با مفهوم اصلی آن، دلیلی به اندازه ی اهمیت حفظ حریم شخصی دارد. ما با پوشش خود انتخاب می کنیم که دوست داریم تا چه حد مردم از حریم شخصی ما سر در بیاورند و خط قرمز حریم شخصی ما کجاست؟ ماییم که در حجاب اهمیت داریم، نه چشمان هرزه ی مردان و نه دل های لرزانشان و نه آزار و اذیت های دیگران. نگاه حجاب من آدمهاست. گاهی آنقدر در آوردن دلیل برای حجاب داشتن غرق می شویم که نفس آدمها را فراموش می کنیم. نفس آدمها، دل آدمها مثل صفحه ی شخصی آنهاست که هر کس و ناکسی را به آن راه نیست و ساده ترین روش برای کنترل ورودی آدمها انتخاب درست پوشش هست.


زیاده گویی نمی کنم. حجاب را در این پست نه به عنوان دستور اسلام که به عنوان یک ضرورت عقلی مطرح کردم. ضرورتی که باعث می شود وقتی می خواهید به آزمون استخدامی شرکت بروید با کت و شلوار و ظاهری آراسته بروید و وقتی می خواهید به مراسم ختم رفیقی بروید رنگ مشکی را انتخاب نمایید. همان ضرورت برای اینکه حریم تان را مشخص کند به شما در انتخاب پوششتان کمک می کند.

هدهد
۴ نظر
طراح قالب : عرفان قدرت گرفته از بلاگ بیان