هدهد به دو دلیل مورد توجه است: داستان سلیمان نبی(ع) و داستان منطق الطیر عطار

لطفا لفظ حاجی را نجس نکنید...


بسم الله


راستش لفظ حاجی و کربلایی برایم قداست دارد. یعنی برای کسی که حاجی باشد احترام خاص قائل هستم و برای کربلایی هم. برای مشهدی هم! ولی این کلمات دارند قداستشان را از دست می دهند. چرا باید به کسی که در ظاهر خطا و گناه می کند و همه عالم و آدم از رفتارهای غیر اسلامی اش خبر دارند، حاجی اطلاق بکنید؟ بس کنید. هی نگویید حاجی به کسی که از حج و اسلام حتی تظاهر به اسلامش را هم ندارد! نگویید حاجی فلانی وقتی خودش ابایی از اینکه حرام هایی که کرده و ناکرده را در بوق و کرنا بکند و بگوید.

لفظ حاجی نجس می شود با اطلاق به این آدم ها. باید آب کشید و توبه کرد از چسباندن لفظ حاجی به این آدم های بویی از اسلام نبرده. خواهش می کنم، تمنا می کنم، التماس می کنم، حاجی را برای حاجی درست و حسابی بکار ببرید. برای حاجی ای که واقعا حاجی باشد. توبه کرده باشد، اعمالش را به موقع انجام بدهد. اهل نماز و روزه و زکات و دستگیری از اهل محل و فقرا باشد. مخلص کلام اینکه واقعا حاجی شده باشد.

لفظ حاجی را برای هر نا به کار اسلام نشناخته ای نباید به کار برود. لفظ حاجی مقدس است...

هدهد
محمد خزایی
۰۷ مرداد ۱۸:۰۲
م در گذشته و هم در حال حاضر, چیزهای زیبا و مقدس بسیاری بوده اند و هستند که اگر مورد مدح و ستایش قرار نمی گرفتند هرگز مقدس و زیبا نمی شدند.
از کوتوله ی لاگر کوئست:)
پاسخ :
این واژه ها مورد مدح و ستایش قرار نگرفته اند که مقدس بشوند. چون همراه بوده اند با عمل، همراه بوده اند با تغییر رویه و ... مورد توجه مردم واقع شدند. یعنی یک نفر می رفته حج و بعد از آن حرفش میشد سند. چون حاجی بود. چون مردم باور داشتند که کسی که حج رفته باشد حرمت حج را و حرمت قراری را که با خدا می بستند نگه می دارند.
سید محمد رضی زاده
۰۸ مرداد ۱۹:۱۰
متأسفانه به مدد رسانه و فیلم ها، در افواه عامه و همچنین در ذهنیت جامعه، لفظ حاجی را مشمول یک سری المان های کلیشه ای و سیئات اخلاقی و رفتاری کرده اند که هر چه می گذرد این تصاویر کلیشه شده، در ذهن مردم تثبیت می شوند.
 
نکته دیگر اینکه مع الاسف طی چند سال اخیر به بهانه ها کوچک و بزرگ زائران مشاهد مشرفه و راهیان اماکن اسلامی و دینی را در یک حرکت نرم بدنام و بی اعتبار کردند، اما از آنطرف با افتخار از سفرهای خارجی خود به مناطق و شهرهای بدنام و فاسد دم می زنند. این وضعیت مردمان جامعه ای است که روزبروز از انفجار نور می گریزند و به سیاهچاله های ظلمت و تاریکی پناه می برند.. تأسف برانگیز است..
پاسخ :
هعی درد زیاده.

حاجی ها عملا آنقدری چشم و چراغ و کار درست باید باشند که بشه پشت سرشون نماز خوند. ولی حالا...

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
طراح قالب : عرفان قدرت گرفته از بلاگ بیان