هدهد به دو دلیل مورد توجه است: داستان سلیمان نبی(ع) و داستان منطق الطیر عطار

یک نظر درباره توافق بزرگ

بسم الله


این پاسخ رو یکی از دوستان زحمت کشیده و به صورت خصوصی برای من زدند. راستش بی سوادی من باعث شد متن رو کپی بکنم تا بتونم دفاعیات خودم رو اعلام کنم:)

==================================================================

ببینید، قبول مردم از فشار اقتصادی خسته شده بودند، خصوصا فشار دارو و کمبود منابع مالی، اما اتفاقی که در ژنو افتاد، هیچ کدام از این ها را محقق نکرد. مشکل مخالفین این عرصه، این است که شما همه چیز را نقد داده اید و کمی نسیه گرفته اید.
همین مردم هیچ وقت نمی خواهند سر ذلت فرود آورند در برابر ابرقدرت ها، اما متاسفانه تیم مذاکره کننده، ذلت را پذیرفتند.
جسارتا نمی دانم چقدر با زبان آشنایی دارید، بنده چند نکته از عین متن قرارداد ذکر می کنم:
1- دو جا در قرارداد آمده، یکی در مقدمه و یکی در انتهای متن که همه این توافق ها، تحت اصل:
where nothing is agreed until everything is agreed.
می دانید این جمله یعنی چه؟! می گویند هیچ چیز توافق نیست، مگر اینکه روی همه چیز توافق شود. یعنی تا توافق نهایی انجام نشود، ما روی هیچ چیز توافق نکردیم حتی همین قرارداد. این یعنی این توافق نامه کشک است...
2- یک جای دیگر ایران متعهد شده است که:

Ratify and implement the Additional Protocol, consistent with the respective roles of the President and the Majlis (Iranian parliament).

جناب سر تیم مذاکره کننده، از طرف رئیس جمهور و مجلس قول داده پروتکل الحاقی را تصویب کنند. ایشان نماینده دولت بوده اند، نه سیستم مقننه کشور. اصلا در محدوده اختیاراتشان نبوده که چنین قولی دهند. یعنی از طرف مجلس، شورای نگهبان، مجمع تشخیص قول داده که این معاهده مصوب شود... طبق حقوق بین الملل هم خلاف است و اگر نماینده خارج از چهارچوب اختیاراتش قول دهد، می توان معاهده را فسخ کرد.
3- دقت بفرمایید که طرف قرارداد کیست؟! همیشه می گوییم 5+1، اما در متن قرارداد گفته: E3/EU+3
«یعنی 3 کشور اروپایی، اتحادیه اروپا و 3 کشور غیر اروپایی» یعنی ما آمدیم یک آقابالاسر جدید برای خودمان درست کردیم، یکی سازمان ملل بود و شورای امنیت، یکی هم آژانس، و حالا یک ماهیت دیگر... ضمن اینکه موضوعیت 5+1، بودن اعضای دائم شورای امنیت بود، اما این ماهیت دیگر کاری به شورای امنیت ندارند، پس فردا همین آمریکا دبه دربیاورد که من به عنوان آمریکا امدم توی مذاکره، نه عضو شورای امنیت. راست هم می گوید.
4- در متن قرارداد آمده که این موارد موقت و بازگشت پذیر عدم تحریم، صرفا مواردی را شامل می شود که مربوط به تحریم درباره برنامه هسته ای ایران است.بنابراین موارد تحریمی به دلیل نقض حقوق بشر و... را دربر نمی گیرد. یعنی همین تحریم را که قرار است بردارند، اگر فردا روزی به عنوان نقض حقوق بشر اعمال کنند، در چهارچوب موافقتنامه عمل کرده اند.
5- حداکثر منابع مالی که آزاد می شود چیزی حدود8میلیارد دلار است و ما در صندوق ذخیره ارزی حدود 50 میلیارد دلار داریم. ضمن اینکه در این 6 ماه بیش از این منابع مالی در حساب هایمان وارد و بلوکه می شوند.ضمن اینکه راه دریافت منابع مالی نفت همچنان مسدود است.
6- موارد عدم تحریم شامل طلا، پتروشیمی، صنایع خودرو و هواپیماست، نه دارو که مشکل عمده ماست...
تعهدات ایران هم که آنقدر زیاد است که... دو طرف کفه باید تراز باشد...
ملتمس دعا
===============================================================

اما دفاعیات بنده
خب در واقع یکی از ویژگی های فضای مجازی این هست که ما نسبت به نویسنده ی متن و عقاید و موضع گیری هایش مطلع نیستیم. به همین دلیل گاهی با موضع گیری اولیه متنی رو می نویسیم. این دوست عزیزم فرض کرده اند که بنده از خیل طرفداران سینه چاک و چشم بسته ی جناب آقای رئیس جمهور هستم که در جایی اشاره می کنند که «شما همه چیز را نقد دادید و الخ» البته بنده از کسی که در موضع ریاست جمهوری قرار می گیرد دفاع خواهم کرد چون دفاع از ایشان را دفاع از تمامیت ارضی و حمایت از جمهوری اسلامی می دانم. فرقی هم نمی کند که چه کسی در این راس حضور داشته باشد. اما آنچه تفاوت دارد و خود را ملزم می دانم به رعایت آن، انتقاد از کارهای اشتباه و حمایت از کارهای درست رییس جمهور است.
۱) در بخش اول از یعنی به بعد را متوجه نمی شوم. از کجای جملات شما، به مقصود خود رسیده اید الله اعلم!
۲) خب این بخش واقعن جزو ایراد های اساسی هست که می توان وارد نمود و حرف شما کاملن صحیح است. ایشان حداکثر قولی که می توانند بدهند از جانب خود و قوه ی اجرایی کشور است. البته شاید هم این اشتباه از آنجا ناشی شده است که مقام معظم رهبری به تیم مذاکره کننده اختیار دادند!!
۳) اینکه ما همیشه چه می گوییم و واقعن چه هست را با هم ترکیب نکنید. تا پیش از این هم در تمام مذاکرات اگر اخبار خارجی را دنبال می کردید از لفظ ۵ + ۱ استفاده نمی شد. حداقل آنهایی که من دیدم این لفظ را به کار نمی بردند.
۴) یک اشکال دیگری که به توافق نامه وارد است همین قضیه است. البته باید دید که قوانین بین اللملی تحریم ها را به چه شکل اجازه داده اند و مثلن می توان تحریم نفتی را به خاطر نقض حقوق بشر ایجاد کرد یا نقض حقوق بشر تنها تحریم های مخصوصی را شامل خواهد شد.
۵) اولین و پایه ای ترین اشکالی که من به این توافق نامه وارد می دانستم این بود که تحریم دارو مورد بحث قرار نگرفته است و تحریم خودرو! اولویت داده شده است. البته در جایی خواندم که ظاهرن تلویحن دارو را هم از تحریم در آورده اند که راست و دروغش پای کسی که گفته بود. من تایید رسمی از جایی نشنیده ام.

در پایان هم بگویم. با شرایط باید سنجید و حرکت کرد. واقعن اگر ما خودکفایی خود را در زمینه ی مواد اساسی داشتیم یا حداقل توانسته بودیم هم پیمان خونی( که علی رغم تحریم ها در برابر آمریکا بایستد!) برای خود بیابیم آن وقت اول کسی که رای به عدم مذاکره می داد و مقاومت من بودم. شما انتظار دارید با لشکر چند صد نفره به جنگ دشمن تا بن دندان مسلح برویم؟

در پایان هم، اولن تشکر از اینکه وقت گذاشتید و نظر دادید. دومن اینکه من بدون نام نظر شما را منتشر کردم و امیدوارم از این بابت خرده ای به بنده نگرفته و رضایت داشته باشید. بنده با وبلاگ آشنایی محدودی دارم و برخی راه و رسم را چندان نمی دانم. و آخر اینکه مذاکرات لازم بود و توافق لازم تر، اما اینکه مفاد توافق چه باشد، نظرات متفاوت است و نظر تمامی دوستان محترم است. اما آنچه در نهایت رخ می دهد باید به نفع عموم مردم باشد و منافع حزبی و گروهی را شامل نشود.

محتاج دعای شما دوست عزیز.
و من الله توفیق
هدهد
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
طراح قالب : عرفان قدرت گرفته از بلاگ بیان