هدهد به دو دلیل مورد توجه است: داستان سلیمان نبی(ع) و داستان منطق الطیر عطار

تربیت فرزند


بسم الله


بسیاری معتقدند که تربیت و هدف سازی برای فرزندان توسط والدین، عموما ناشی از کمبودها، اشکالات و ... است که والدین در کودکی و یا در زندگی خود با آن روبه رو شده اند. بنده خود دچار فرزند هنوز نشده ام اما برای این موضوع برنامه ریزی مدونی دارم که البته احتمالن پس از اخذ همسر! دچار تغییرات بنیادین خواهد شد. اما فعلن و برای آنکه شتر در خواب بیند پنبه دانه، ما هم برنامه ی خود را با نوشتن یک مثال از دریای تربیتی خود، ارائه می دهیم.

یکی از مسائلی که عموما فرزندان پسر با آن مواجه هستند نحوه ی تعامل با حشرات موذی بالاخص سوسک است. در این موارد با توجه به اینکه فرزندان دختر عذر موجه برای عدم تعامل با این حشرات را دارند، این وظیفه ی خطیر به گردن پسران می افتد. هرچند به شخصه از پذیرفتن این مسئولیت خطیر و چندش آور، سر باز زده و سعی می کنم که در حالت مصالحه با این حشرات باشم و هر کسی راه خودش را برود اما گاهی تعامل گریز ناپذیر است. شبیه آنچه برای دکتر ظریف در سالن اجلاس سازمان ملل رخ داد و دیدار گریز ناپذیر بود. البته خب تعامل ما با این حشرات غیر از دست دادن است و عموما با سلاح های شیمیایی یا سلاح های انفرادی نظیر دمپایی، تعامل صورت می پذیرد. بگذریم.

با توجه به حال چندش انگیزی که این حشرات ایجاد می کنند که اتفاقن ناشی از محل عبور و مرور و دوستان نابابشان هست، بالتبع نویسنده ی این سطور هم این حالت را تجربه کرده و دوست دارد تا از این تعاملات دوری کند. همان طور که اول هم گفتم یکی از مسائلی که بر روی اتخاذ روش مناسب برای تربیت فرزند اثر دارد، مسائلی است که پدر و مادر تجربه کرده اند. بنابراین بنده با توجه به اینکه دوست دارم تا سطح تعامل خود با این موجودات دهشتناک را به کمترین سطح کاهش بدهم،در تربیت فرزند تلاش خواهم کرد تا با تشویق فرزند در هنگام مواجهه با این موجودات حس چندش موجود در خود را به وی منتقل نکرده و سعی خواهم کرد تا حس جنگ آوری را در فرزندم بپرورم. ایجاد این حس باعث خواهد شد تا صدای خرد شدن دست و پای سوسک زیر پای فرزندم برای وی حاوی حس پیروزی و غرور باشد و صدای قرچ شادی آورترین اتفاق در دنیای کودکی او باشد.

این مثال تربیتی در واقع یک معامله ی دو سر سود برای هم والدین و هم فرزندان خواهد بود. والدین خیالشان از بابت حضور یک قهرمان در خانه راحت است و فرزندان هم که در واقع نسل بعدی هستند دیگر با این موجودات مثل ما متمدنانه برخورد نکرده و سطح تعاملاتشان در حد حالت جنگی باقی می ماند.

ان شاالله اگر پیش آمد، مثال هایی دیگر در زمینه های دیگر تربیتی نیز ارائه خواهد شد.

والسلام

هدهد
زهـرا ...
۰۴ آبان ۱۷:۲۵
جالبه تو هر متن تیکه ی سیاسی تونُ  هم میندازین :)
امیدوارم صدای قرچ سوسک ها رو تو خونتون بشنوین :))))
پاسخ :
من خیلی سیاسی نیستم. برای اینکه مخاطبها دقیق منظور کلام رو بگیرن مجبورم:) مجبور:)
از حضورتون توی وبلاگ بسی سپاس گزارم
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
طراح قالب : عرفان قدرت گرفته از بلاگ بیان