هدهد به دو دلیل مورد توجه است: داستان سلیمان نبی(ع) و داستان منطق الطیر عطار

بحران کار


بسم الله


دیروز آقای روحانی داشتند در بین خودروسازها از تعداد بالای مهندسان ما خبر می داد و از اینکه تعداد مهندسان ما بعد از آمریکا در رتبه دوم قرار دارد و من داشتم به فاجعه ای می نگریستم که رنگ و بوی افتخار داشت. در آمریکای ۳۲۰ میلیون نفری آمریکا این موضوع که این تعداد مهندس داشته باشند امری گریز ناپذیر و بلکه لازم است. اما آیا برای جمعیت ۷۰ تا ۸۰ میلیونی ایرانی هم این تعداد مهندس لازم است و سوال بهتر اینکه اساسا آیا این تعداد هم که با افتخار از تعدادشان می گوییم مهندس هستند یا نه؟ یا چقدر اساسن مهندس هستند.

نکته ی پنهانی که آقایان دقت نمی کنند یا کم هزینه ترین راه را انتخاب کرده اند همین است. جمعیت جوان جویای درآمد را مشغول درس و دانشگاه کرده اند. کاری که نه تنها هزینه بر نیست بلکه برای عده ای هم درآمدزایی می کند. جیب عده ای پر می شود و این عده به طور اتفاقی مناصبی دارند که تصمیم ساز است و متاسفانه شاید به همین دلیل هم باشد که هیچ وقت قانون سفت و سختی برای کنترل جمعیت خروجی از دانشگاه ها گذاشته نشد.

بحران کار جدی است. از این جهت هم بحران است که اگر بخواهیم به هرکسی کار متناسب با توامندی و تخصص اش را بدهیم آنوقت یک سری از کارها در نمی توان به مهندس داد. در واقع می شود داد چرا که فرد محتاج درآمد و چرخاندن زندگی اش است. ولی عمری از فرد که در مسیر اشتباهی گذشته را چه کسی قرار است جبران کند؟ فرد رفته مهندسی آبیاری گیاهان دریای سرخ را گرفته در بهترین دانشگاه کشور. بعد برایش چقدر شغل هست؟ هیچ. فرد مجبور می شود که برود آبدارچی یک شرکت بشود تا بتواند از تخصص اش در بخش آبدارخانه استفاده کند.

در گام اول دولت اگر می خواهد بحران کار را حل کند باید بحران تولید مهندس مازار مصرف را حل کند. تولید پزشک مازار مصرف را حل کند. توزیع این پزشکان و مهندسان را سامان بدهد. نیازی به تولید کار نیست. کار هست باید سامان اش داد.


پ‌ن این یکی هم متن اش خوب نشد. جان مطلب را بگیرید. باقی اش ان شاالله بهتر خواهد شد.

هدهد
سیده زهرا میم
۱۲ اسفند ۱۳:۳۱
ما عادت کردیم که روحانی با لبخند ژکوند توی چشمامون زل بزنه و فحایع کشور رو با روکش های خوشگل تحویلمون بده ( یه جورایی دور از جون شما ، دراز گوش فرضمون کرده انگار)


پاسخ :
متاسفانه جزو جدایی ناپذیری از سیاست همین دروغ ها شده است...
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
طراح قالب : عرفان قدرت گرفته از بلاگ بیان