هدهد به دو دلیل مورد توجه است: داستان سلیمان نبی(ع) و داستان منطق الطیر عطار

اسلام مترقی


بسم الله

یک وقتی بود که درهای دنیای مسلمانان به روی غیرمسلمانان بسته بود و همین مساله باعث می شد، هم غیرمسلمانان تصورات فانتزی نسبت به اسلام و مسلمانان داشته باشند و هم مسلمانان نسبت به برخی عقاید خرافی که وارد بدنه ی دین شده بود و توسط بسیاری دنبال می شد، بی اطلاع باشند. البته نه توصیه ی اسلام بود و نه منش اولیای دین که درها را ببندند و در کنج خانه، به سمت اعتلای خود پیش بروند.

اما حالا و با پیشرفت لوازم ارتباطی و رسانه ها، این موقعیت پیش آمده که تصورات فانتزی را بتوان از بین برد و خرافه ها و ابداعات جدید در بدنه ی دین را به دید مردم کشاند و آن ها را نسبت به این موضوع آگاه کرد. در چنین فضایی کسانی که به روش قدیمی اسلام آورده اند، با شنیدن و دیدن برخی اشکالات که در برخی نقاط به اسلام (نه بخش های اصیل آن که بخش های وصله پینه شده ی آن) وارد می شود، نسبت به کلیت دین دید منفی پیدا کرده و دست از آن می کشند. اگر متولیان و حتا پدران و مادران که منابع اولیه آشنایی فرزندان با اسلام هستند، فضای آزاد فکری ایجاد نکنند و خود نیز اهل مطالعه درباره ی اسلام برای فهم نسبت خود با اسلام نباشند، فرزندانی تربیت می کنند که پوسته ای از اسلام را می شناسند و با کوچک ترین نسیمی جهت گیری شان نسبت به اسلام تغییر می کند.

حالا و امروز دیگر وقت بستن در به روی خود نیست. باید درها را گشود و نسبت به تمام سوالات و شبهاتی که سخت تر و عمیق تر شده اند پاسخ مناسب یافت. به نظر من، شاید ساخت برنامه ای برای توضیح این شبهات بتواند کمی به این جریان کمک کند. برنامه هایی که محتوای آنها، توضیح شبهه، بحث پیرامون پرسش و پاسخ های محتمل، و معرفی برخی کتب اساسی برای رفع آن و ... باشد. هرچند اگر خوب به این موضوع پرداخته نشود، نتیجه ای عکس خواهد داشت. و هرچند تر که شنیده ام، شبکه های ماهواره ای در این زمینه وجود دارد اما این شبکه ها هیچ کدام در داخل پخش ندارند و فقط به دعواهای بیرونی می پردازند!

در نهایت، الان پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی وضعیتی را ایجاد کرده که چندان بیرون و خارج از کشور مفهوم پیشین را ندارد و نباید در برنامه ریزی ها، با این ساختار فکری برنامه ریزی کرد.

والسلام

هدهد
ص
۲۲ مهر ۱۳:۳۷
رادیو معارف
صدای فضیلت و فطرت
موج اف ام
ردیف ۹۶ مگاهرتز
پاسخ :
:)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
طراح قالب : عرفان قدرت گرفته از بلاگ بیان