هدهد به دو دلیل مورد توجه است: داستان سلیمان نبی(ع) و داستان منطق الطیر عطار

هین سخن تازه بوگو

بسم الله


هربار و هرکجا سر می زنیم تا درباره ی فضای مجازی صحبت کنیم و صحبت بشنویم عموما صحبت‌ها درباره‌ی مضرات این دنیاست. هرچند خود بنده هم از این قاعده مستثنا نبودم و درباره ی مضرات و مشکلات این فضا داد سخن بارها سر داده و احتمالن همچنان نیز خواهم داد!!

اما این بار داستان فرق می کند. اگر بنشینیم و شبانه روز از مضرات این فضاها سخن بگوییم تنها از دایره ی انصاف خارج شده‌ایم(با احترام به تمام منتقدین گرامی فضاهای مجازی که تنها مضرات را بیان می نمایند!). به نظرم شاید لازم باشد یک بار حداقل در این باره که فضای مجازی بد هم نیست! صحبت بنمایم. این صحبت باز هم تجربه ی شخصی است و ممکن است این تجربه وابسته به نوع استفاده ای که افراد از فضای مجازی بنمایند، متفاوت باشد.

در گوگل پلاس با دو اکانت یکی نام مجازی و یکی نام واقعی فعال بودم. به دلیل نوع فعالیتی که در آن فضا داشتم، گاهی اعصاب خرد و ناراحتی هایی برایم به وجود می آمد اما در کل این فضا فرصتی بود تا کمی درباره ی رفتار آدم‌ها در فضاهای مجازی بیشتر توجه کنم و تجربیات مناسبی را به دست آورم. این تجربیات با توجه به علاقه ی شخصی به مباحث جامعه شناسی و ... برای شخص بنده حائز اهمیت بود. این تجربه هرچند بی هزینه به دست نیامد اما به هزینه‌ای که صرف شد می‌ارزید.

یکی دیگر از ویژگی‌ها مثبت این دنیاهای مجازی این است به می‌توان آن‌ها را تخریب کرد و بنایی از نو بنا کرد. هرچند این موضوع ممکن است در دنیای واقعی مشکلاتی را به وجود بیاورد اما در کل امکان تجربه‌های متفاوت را فراهم می‌کند(بعدتر یادم باشد این پست را به شبکه‌های مجازی بفروشم :) ) تجربیاتی که در دنیای واقعی هزینه‌های بالاتری را دارند.

ایسنتاگرام و حضور در آن، با نگاه متفاوتی شکل گرفت و ادامه یافت. این فضای مجازی اتفاقا به تازگی بیشتر مورد توجه ایرانی ها قرار گرفته و به تبع آن بیشتر مورد توجه اخبار و دوستان طرفدار محدود ساختن فضاهای مجازی قرار گرفته است. اما باید گفت این فضای مجازی که بر مبنای عکاسی شکل گرفته می تواند در پیشرفت توامندی های عکاسی افراد موثر باشد. به شخصه با دنبال کردن صفحه عکاسان حرفه ای ایده‌های عکاسی و توامندی های عکاسی بیشتری را به دست آورده ام و این موضوع چند وقت پیش مورد توجه خانواده هم قرار گرفت!


مخلص کلام،

فضاهای مجازی و دنیاهای مجازی، منطقه ی ممنوعه نیستند و نمی‌توان از نقاط و نکات مثبت آن‌ها چشم‌پوشی کرد. اما نیازمند دقت هستند. می‌توان از این دنیاها بیشتر استفاده کرد و از زمینه‌های مثبت آن بهره برد.

پیش از ورود به هر فضای مجازی، هدف خود را از ورود به آن مشخص کنید و جامعه ای که می خواهید در اطراف خود بسازید را به طور کلی مشخص کنید. به طور مثال پخش عکس‌های اینترنتی در فضای مجازی اینستاگرام و نوشتن کپشن‌های طولانی و  ... چندان مورد توجه نیستند(هرچند طرفداران خود را دارد ولی این نوع از فعالیت چیزی به کاربر اضافه نمی کند).

اهداف متفاوتی نظیر تفریح، یادگیری و ... می توان از ورود در یک فضای مجازی داشت. این اهداف اگر در مجرای صحیحی دنبال شوند می‌توانند فرد را در ارتقا بدهند. یک مثال دیگر از اینکه یک فضای مجازی چگونه می‌تواند باعث پیشرفت بشود، در مورد فضای توئیتر وجود دارد. در فضا تعداد کاراکترهای نوشتاری محدود است. یعنی فرد باید تلاش کند در کمترین تعداد کاراکتر و حرف، مفهوم خویش را برساند. این موضوعی است که در ادبیات نوشتاری نیز بسیار مورد توجه است. در متون جدید آوردن جملات طولانی دو سه خطی منسوخ شده است.

والسلام

هدهد
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
طراح قالب : عرفان قدرت گرفته از بلاگ بیان