هدهد به دو دلیل مورد توجه است: داستان سلیمان نبی(ع) و داستان منطق الطیر عطار

تقابل یا تعامل

بسم الله


نمی دانم این روزها شما چندبار در روز به مسجد سر می زنید؟ یک بار، دو بار، سه بار؟ چند ساعت از روزتان را در مسجد می گذرانید؟ اساسن مسجد در زندگی امروز شما یا فرزندتان چه نقشی دارد؟ آیا مشغله تان به شما اجازه ی حضور در مسجد را می دهند؟


سوال های بالا را اگر بیست سال پیش می پرسیدید، پاسخ هایی را می گرفتید که امروز نیمی از آن را هم نمی گیرید.

شاید لازم باشد کمی بحث تاریخی را پیش بکشیم.

اگر نگاهی به معماری و شهرسازی دوره ی باستانی- اسلامی نظیر دوره های صفوی و زندیه و ... بیاندازیم خواهیم دید که مساجد در زندگی مردم نقش اساسی ایفا می نمایند. نمونه ی بارز این موضوع را در بازار های سنتی هر شهر می توان یافت. مسجد جامع اصفهان در کنار بازار و مدرسه ی شیخ لطف الله قرار گرفته است تا بازاری هر جای کارش به مشکل شرعی برخورد سریع آن را حل نماید و طالب علم هرگاه به شرعیات برخورد، سریع به مشکلش رسیدگی کند. این موضوع را در شهرهای دیگر نیز می توانید نمونه ی این معماری را مشاهده نمایید.

با گسترش شهر ها و نیازی که به مساجد در سطح شهرها احساس می شد مساجد محله ای احداث شدند. این مساجد به امور محله رسیدگی می کردند و محل تجمع افراد محلی بودند.


اما به راستی کارکرد مساجد چیست و مسجد چه اهدافی را بهتر است که دنبال کند؟

امروزه مساجد تنها کارکرد اقامه ی نماز پیدا کرده اند و اگر کسی قصد کند در زمانی غیر از زمان های نماز به مساجد رجوع کند با در بسته ی آنها مواجه خواهد شد. اما آیا مساجد تنها همین کارکرد را دارند؟ بگذارید روشن تر منظور خود را برسانم. زمان کودکی من( که چندان هم دور نیست!) مساجد کارکرد های بیشتری داشته اند و در جذب قشر جوانتر و کودکان فعال تر عمل می کردند. برگزاری برنامه های تابستانه، برنامه های آموزشی، حضور کتابخانه های فعال در محیط مسجد و ... همه و همه برنامه هایی بودند که باعث می شدند مساجد فعالتر بوده و نقش بیشتری را زندگی افراد به خود اختصاص بدهند. باید در اینجا به این مساله نیز اشاره نمایم که برخی مساجد در زمینه ی اقامه ی نماز نیز گاها منفعلانه عمل می کنند تا جایی که بنده به عینه بنری در مقابل یکی از مساجد تهران مشاهده کردم که در آن آمده بود : « در مسجد .... نماز صبح نیز اقامه می شود.»


انفعال مساجد از طرفی، و به وجود آمدن نهادهای موازی باعث شده اند این مکان به حاشیه رانده شود. به طور مثال به مراکز فرهنگی و هنری شهرداری ها توجه کنید. این مراکز به مرور زمان فعالیت های موازی فرهنگی و تربیتی در مساجد را به خود اختصاص دادند و با حمایت های شهرداری ها و مسئولین رشد کردند.

در اینجا به تغییرات سبک زندگی افراد نمی پردازم. البته اعتقاد دارم که بخشی از این تغییرات مستقیمن از سیاست های فرهنگی دولت ها و مسئولین بخش های مختلف ناشی می شود و مردم در این مساله نقشی ندارند.


تمامی این موضوعات را گفتم و گفتم تا به اینجا برسم. اگر امروز در هنگام برگزاری نماز های جماعت نیمی از مسجد به زور و با حضور مسن تر ها پر میشود. اگر در ساعات غیر از ساعات نماز اول وقت درب مساجد را بستیم. اگر اکتفا کردیم به برگزاری نماز در مساجد و حضورش را کمرنگ کردیم. نمی توانیم انتظار داشته باشیم جامعه ای دین مسلک داشته باشیم.

اگر به جای مراکز فرهنگی و هنری، مساجد برنامه های فرهنگی برگزار کنند، جوان و نوجوان می آموزد که وقت نماز که شد همه ی برنامه ها را می توان تعطیل کرد و به نماز رسید. اگر مسجد فعال تر عمل کند می تواند دین را در لا به لای برنامه های خود به خورد جوان و نوجوان و کودک بدهد. می توان دین را با عمل به آنها آموزش دهد نه اینکه صرفن آموزه هایی باشد در کتب درسی.


تمام حرف ما اینکه، مساجد را با اشتباه مسئولین و ایجاد نهادهای موازی که تقلیدی از نوع زندگی اروپایی-غربی بود، به حاشیه رانده ایم. بخشی از مشکلات دینی و فرهنگی که امروز با آن مواجه شده ایم از این موضوع سرچشمه می گیرد. اگر می خواهیم به جوانان در عبور از اسلام شناسنامه ای به اسلام قلبی کمکی بنماییم باید آن را به طریقه ی درست و از مکان هایی که ظرفیت های دینی دارند، انجام بدهیم. یکی از مکان ها ی مذهبی مساجد هستند و باید در ساختار آنها و نحوه ی اداره ی آنها تجدید نظر شود.پی نوشت : جایی گفتم که چرا امروز مساجد کمتر جوان به خود می بینند؟ پاسخ آمد که غلط است گفته شما و شاهد آوردند که نگاه کن به مراسم اعتکاف. بله مراسم اعتکاف سالی سه روز است که کلی جوان هم در آن حضور پیدا می کنند. اما واقعن می توان حضور سه روزه را با حضور ۳۶۵ روزه مقایسه کرد؟ اساسن آن حضور با اهداف یکسانی با حضور دائمی انجام میشود؟

هدهد
علریضا
۰۳ مرداد ۱۶:۳۲
سلام...
حجم بالای مطالب کمی حوصله سر بر است که موجب میشه خواننده تا ته مطلب رو نخونه
یاعلی
پاسخ :
سلام
با توجه به روند رو به رشدی که شبکه های اجتماعی دارند، این عدم حوصله در کاربر ها ایجاد میشه. این هم که شما می فرمایید کمی از این مساله ناشی میشه. اما چاره ای نیست جز آنکه برخی مسائل رو شرح و بسط بیشتری داد. سعی خود رو می کنم که کوتاه تر بنویسم ان شاالله. :)
یا علی
ناشناس
۰۴ مرداد ۰۰:۴۵
البته در مورد نهادهای موازی خوب ، وقتی نهادی هم تولیت مسجد ها رو به خوبی به عهده نگیره این نتایج رو هم در بر داره. اگر نهادهای موازی فرهنگی به موفقیتی دست می یابند به خاطر نظم و برنامه ایه که تو اجرا به کار می برن. اما در امور اداره مسجد شاید دیده نشه این چیزا؛ درست میگم؟
پاسخ :
دقیقن. انفعال مساجد و بعضن تولیت اونها که عمومن دست افراد مسن هست باعث میشه خلا در جامعه ایجاد بشه و اون مسئول فرهنگی و ... به دنبال پر کردن این خلا باشه. اما خب اون مسئول هم به جای حل کردن مشکل، میاد و صورت مساله رو با ایجاد یه نهاد فرهنگی جدید، پاک می کنه.
در واقع این وسط همه اگر نه به یک اندازه که به سهم خودشون مقصر هستند.
مسئول فرهنگی، تولیت مسجد که به دلیل تفکرات خاص و بعضن منجمد! اجازه ی فعالیت ها رو نمیده، و همین طور مدیران با سلسله مراتبشون‌ :)
...
۳۱ ارديبهشت ۱۷:۴۶
تازگی ها که میرم مسجد البته خیلی قبل ترها هم همش کلی صندلی میبینم با ادمهای مسن که نمیتونن رو زمین نماز بخونن. نمیدونم از کی مد شد این صندلی ها که کل مسجد پر میشه ازش. دلم میگیره.
یادم میاد مادربزرگم خیلی مریض بود ولی همچنان اصرار داشت ایستاده نمازش رو بخونه.
ادم نگاه میکنه تو مسجد یه کم جوون تر ها رو ببینه شاید یه دوستی پیدا کنه اون وسط ولی بیشتر دلش میگیره.


ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
طراح قالب : عرفان قدرت گرفته از بلاگ بیان