هدهد به دو دلیل مورد توجه است: داستان سلیمان نبی(ع) و داستان منطق الطیر عطار

آیه نوشت جزسوم

بسم اللههمین طور که داشتم جز سوم را می خواندم فکر می کردم به اینکه ما قرآن را چه طوری می خوانیم. یعنی پسِ فکر و ذهنمان وقتی قرآن را باز می کنیم چیست؟ اصلا توجه می کنیم که این ها را وجودی برای ما فرستاده که ما را موجود کرده؟ نه اینکه حالا اینهمه هم فلسفی فکر کنیم ها. هربار که قرآن را باز میکنید که بخوانید آن را با یک صفت خاص خدا بخوانید. یعنی اینکه مثلا امروز که قرآن دست گرفتید و خواستید آن را بخوانید فقط صفت رحمانیت خدا را به خاطر داشته باشید و سعی کنید آیات را با آن دید بخوانید. تجربه ی عجیبی ست. طوری ست که حتی آیه عذاب و مواخذه ها هم شیرین می شود در نگاه آدم. آدم می ماند و یک دنیا شرمندگی از این همه محبت. یا فردا روز با صفت رازق بودن خدا قرآن بخوانیم. معناها و تعابیر تغییر می کنند. حس ها و حال ها تغییر می کنند. نگاه ها و زاویه های نگاه عوض می شود.
اما آیه نوشت امروز که از بس شیرین تر بود از عسل که نمیشد یک آیه جدا کرد از میان این همه مهربانی های خدا. برای همین دو آیه را نوشتم با کلی آیات مشابه که قبل و بعد این آیه ها می آیند.

و چقدر من دعاهای آخرین آیه سوره مبارکه بقره را دوست دارم.
اولش که خیالم را راحت کرده این خداجان مهربان که خیالت راحت. اگر گره می بینی راه بازکردنش را در دستانت داری و زورت به باز کردنش می رسد.
بعد هم یادم داده تا چه طور همه بدی هایم را ببرم پیش خودش و خوبی از او طلب کنم.
من و همه فراموش کاری ها و خطاهایم در برابر خدایی که راه نشان داده برای بخشیده شدن.
اصلا از این خدا مهربان ترهم  مگر می شود که خودش بگوید که بنده ی خدا، چه طور دعا کن که ببخشمت؟

«لا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها لَها ما کَسَبَتْ وَ عَلَیْها مَا اکْتَسَبَتْ رَبَّنا لا تُؤاخِذْنا إِنْ نَسینا أَوْ أَخْطَأْنا رَبَّنا وَ لا تَحْمِلْ عَلَیْنا إِصْراً کَما حَمَلْتَهُ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِنا رَبَّنا وَ لا تُحَمِّلْنا ما لا طاقَةَ لَنا بِهِ وَ اعْفُ عَنَّا وَ اغْفِرْ لَنا وَ ارْحَمْنا أَنْتَ مَوْلانا فَانْصُرْنا عَلَی الْقَوْمِ الْکافِرینَ»

از مهربانی خدا نوشتن نه در توان قلم است و نه در قدرت زبان، فقط قلب است که بخشی از این بار عشق رامی تواند به دوش کشد و درک کند. بعد این مهربانی چنان زیاد است که برنمی تابد تنها مهربان بودن را و در همین جز۳، کلی راه نشان می دهد برای مهربان بودن. مثلا همین آیات ابتدایی جز ۳. مثلا همین آیه
«قَوْلٌ مَعْرُوفٌ وَ مَغْفِرَةٌ خَیْرٌ مِنْ صَدَقَةٍ یَتْبَعُها أَذیً وَ اللَّهُ غَنِیٌّ حَلیمٌ»

التماس دعا،
والسلام

هدهد
...
۲۶ ارديبهشت ۱۶:۵۲
چطور میشه این حس مهربانی خدارو درک کرد؟
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
طراح قالب : عرفان قدرت گرفته از بلاگ بیان