هدهد به دو دلیل مورد توجه است: داستان سلیمان نبی(ع) و داستان منطق الطیر عطار

شبیه ساز


بسم الله

«أُولئِکَ الَّذینَ حَبِطَتْ أَعْمالُهُمْ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ وَ ما لَهُمْ مِنْ ناصِرینَ» آل عمران

ترجمه: «آنها کسانی هستند که اعمالشان در دنیا و آخرت حبط (معادل تقریبی نابود شدن) شده و برایشان یاری گری نیست»

«الَّذِینَ ضَلَّ سَعْیُهُمْ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَهُمْ یَحْسَبُونَ أَنَّهُمْ یُحْسِنُونَ صُنْعًا» کهف

ترجمه: «کسانی که تلاش آنها در زندگی دنیایشان گم می شود درحالی که خودشان گمان می کنند که بهترین اعمال را انجام داده اند.»


می خواهید حال کسی که در آن دنیا متوجه می شود اعمالش حبط شده را بفهمید؟ یا کسی با دل خوش و خیال خوش رفته آن دنیا که یک راست برود بهشت و بعد می بیند که هیچ در توشه اش ندارد! دردناک هست واقعا. خیلی دردناک.
موقعیتی را حالا پیدا می کنیم که این حال را بفهمید.
وضو مبنای خواندن نماز است دیگر. کلی زیارت و نماز زیارت و قرآن خواندن ها و .... هم به وضو وابسته است یا واجب یا مستحب. حالا فرض کنید که بعد از ده پانزده سال، بفهمید وضوهایتان را اشتباه می ساخته اید. تصورش سخت است ولی ببینید اگر بفهمید چه حالی می شوید؟
ده پانزده سال، نماز همه باید قضا شود و نمازی انگار نخوانده اید. پرونده ای پاک پاک پاک! دردناک است. خیلی درد دارد. حالا علاوه بر نمازهای واجب کلی هم احتمالا نماز شب و نوافل و نمازهای مستحبی ست که به خیال خودت چه کردی و دیگر روی زمین و زمان را با نماز مستحبی سفید کرده ای و حالا هیچ. همه اش پَـــــر!
تصور این موضوع شاید آسان به نظر آید.  ولی اگر درگیرش بشوید و لمس اش کنید متوجه می شوید حال کسی که رفته آن دنیا و می بیند که ای داد و بیداد که هرآنچه فکر می کرده از خیر انجام می دهد، همه و همه رفته و هیچ نمانده. می فهمید حبط شدن عمل یعنی چه! اینکه کوله بارت و توشه راهت همه و همه دود بشوند و بروند طوری که نتوانی ذره ای از آنها را برگردانی یعنی چه.


هدهد
امین
۳۰ خرداد ۰۱:۱۹
قشنگ مینویسی موفق باشید
پاسخ :
سلامت باشید:)
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
طراح قالب : عرفان قدرت گرفته از بلاگ بیان